Popularne interakcje finasterydu

Finasteryd to popularny lek stosowany w terapii łysienia androgenowego oraz przerostu gruczołu krokowego. Jak każdy inny lek może on potencjalnie wchodzić w interakcje z innymi lekami lub produktami spożywczymi. W tym artykule przedstawimy potencjał finasterydu do wchodzenia w interakcje z innymi lekami czy żywnością.

Co to są interakcje lekowe?

Interakcje lekowe to zjawisko, w którym dwa lub więcej leków czy innych substancji (np. żywności czy alkoholu) wzajemnie wpływają na siebie i mogą modyfikować swoje działanie. Podczas stosowania wielu leków istnieje ryzyko, że niektóre z nich będą wchodziły ze sobą w interakcje, co może objawiać się wzrostem działań niepożądanych bądź osłabieniem siły działania.

W jakie interakcje z lekami wchodzi finasteryd?

Finasteryd jest metabolizowany głównie z udziałem układu cytochromu P450 (CYP3A4), więc teoretycznie możliwy jest wpływ inhibitorów i induktorów aktywności tego cytochromu na stężenie finasterydu w osoczu. Istnieją również leki, które są metabolizowane za pomocą tego samego układu, co finasteryd, i które mogą wpływać na jego stężenie w osoczu. Dostępne dane sugerują jednak, że ryzyko wystąpienia tego typu interakcji o znaczeniu klinicznym jest bardzo niewielkie.
Po podaniu u ludzi nie zaobserwowano żadnych interakcji klinicznie istotnych między finasterydem a takimi lekami jak propranolol, digoksyna, glibenklamid, warfaryna, teofilina i fenazon. W badaniach nie wystąpiły znaczące oddziaływania między tymi lekami, co oznacza, że można je stosować jednocześnie z finasterydem bez większego ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych skutków ubocznych. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej, dlatego zawsze powinno się skonsultować się z lekarzem przed jednoczesnym stosowaniem różnych leków.

W jakie interakcje z żywnością wchodzi finasteryd?

W przypadku finasterydu nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji z żywnością.

Czy fiasteryd wchodzi w interakcje z alkoholem?

Właściwie nie ma danych naukowych świadczących o tym, aby alkohol miał wpływ na działanie finasterydu. Jednakże zgodnie z ogólnymi zaleceniami nie powinno się spożywać alkoholu podczas przyjmowania leków.

Podsumowanie

Finasteryd, lek stosowany w terapii łysienia androgenowego i przerostu gruczołu krokowego, może potencjalnie wchodzić w interakcje z innymi lekami lub produktami spożywczymi. Jednak dostępne dane sugerują, że ryzyko klinicznie istotnych interakcji z innymi lekami jest bardzo niewielkie. W badaniach nie stwierdzono istotnych interakcji między finasterydem a takimi lekami jak propranolol, digoksyna, glibenklamid, warfaryna, teofilina i fenazon. Nie ma także danych wskazujących na interakcje finasterydu z żywnością. Dotychczasowe badania nie dostarczają również dowodów na wpływ alkoholu na działanie finasterydu

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2013-09-27_finaster_chpl.pdf
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13436/characteristic

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: