Jak działa finasteryd?

Finasteryd to lek stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego oraz hiperplazji gruczołu krokowego. Mechanizm działania finasterydu polega na hamowaniu aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT). DHT odgrywa ważną rolę w procesie łysienia oraz rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. W tym artykule dokładniej omówimy jak działa finasteryd oraz jakie są jego losy w organizmie.

Mechanizm działania finasterydu

Finasteryd jest inhibitorem enzymu 5-alfa-reduktazy typu II, który przekształca testosteron w bardziej aktywną postać — dihydrotestosteron (DHT). DHT działa na receptory mieszków włosowych, powodując ich miniaturyzację, co prowadzi do łysienia męskiego.
Finasteryd działa poprzez blokowanie aktywności 5-alfa-reduktazy i w konsekwencji zmniejsza konwersję testosteronu w DHT. W rezultacie poziom DHT w organizmie jest obniżony, co może pomóc zahamować progresję procesu łysienia u mężczyzn. Finasteryd może również wpływać na wzrost nowych włosów i poprawienie ich gęstości.

Farmakokinetyka finasterydu

Farmakokinetyka finasterydu opisuje sposób, w jaki lek jest wchłaniany, dystrybuowany, metabolizowany i wydalany z organizmu.
Finasteryd jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest średnio po około 2 godzinach od przyjęcia leku. Całkowite wchłanianie osiągane jest po około 6-8 godzinach. Finasteryd ma dużą zdolność do wiązania się z białkami osocza (około 93%). Przenika przez barierę krew-mózg. Metabolizm finasterydu zachodzi w wątrobie przy udziale cytochromu P450. Czas półtrwania w fazie eliminacji wynosi od 5-6 godzin u mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat do 8 godzin u mężczyzn w wieku powyżej 70 lat.
Finasteryd jest wydalany z moczem i z kałem.

Podsumowanie

Finasteryd działa poprzez hamowanie enzymu 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Działanie finasterydu prowadzi do zmniejszenia poziomu DHT w organizmie, co jest kluczowe w zwalczaniu łysienia typu męskiego oraz ograniczaniu objawów hiperplazji gruczołu krokowego.
Posiadając odpowiednią wiedzę na temat mechanizmu działania i farmakokinetyki finasterydu, pacjenci będą mogli lepiej zrozumieć, w jaki sposób lek wpływa na ich organizm. Przed rozpoczęciem leczenia finasterydem należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2013-09-27_finaster_chpl.pdf
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13436/characteristic

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: